Co to jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
Dnia 1 marca 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 31.1.2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. z 2019 r. poz. 303). Ustawa ta jest wynikiem realizacji rządowego projektu „Mama 4 plus”. Wprowadza ona nowy rodzaj świadczenia pobieranego z środków publicznych, tj. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Celem tego świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci (art. 1 ust. 2 ustawy).
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może przysługiwać matce (po osiągnięciu wieku 60 lat), która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci. Może zostać także przyznane ojcu (po osiągnięciu wieku 65 lat), który wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę (art. 3 ust. 1 ustawy).
W istocie świadczenie przeznaczone jest dla tych rodziców, którzy nie spełniają warunków do otrzymania najniższej emerytury. Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest bowiem nie wyższa niż najniższa emerytura. W przypadku osoby, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty, świadczenie przysługuje w wysokości uzupełniającej do wysokości najniższej emerytury. Natomiast w przypadku osoby, która nie ma ustalonego prawa do emerytury po osiągnięciu określonego wieku – w wysokości najniższej emerytury.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające a alimenty
Na mocy ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym znowelizowano z dniem 1 marca 2019 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy. W art. 133 § 3 KRO dodano pkt 5, który wprost przewiduje, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie wpływa na zakres obowiązku alimentacyjnego. Innymi słowy, przy ustalaniu alimentów należnych dla osoby pobierającej to świadczenie, nie uwzględnia się dochodu wynikającego z jego otrzymywania.
Warto dodać, że z podobnych względów na wysokość alimentów wpływu nie mają: świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji; świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej; świadczenie wychowawcze – tj. należne w ramach programu „Rodzina 500 plus”, a także świadczenia rodzinne. Są one zatem szczególne uprzywilejowane.
Szerzej na temat ustalania wysokości alimentów zob.: J. Pawliczak, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Komentarz (red. K. Osajda), SIP Legalis 2019
Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym dostępna jest tutaj:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000303
Wpis aktualny na dzień: 22 lutego 2019 r.
r.pr. dr Jakub Pawliczak