aktualnościprawo handloweJak zmienić umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji po 1.03.2019 r.?

26 lutego 2019
https://wach-pawliczak.pl/wp-content/uploads/2019/02/business-3370832_960_720.jpg

Od 1.03.2019 r. będzie obowiązywał dodany do art. 161 Kodeksu spółek handlowych (KSH) § 4. Zgodnie z jego treścią: zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji wymaga zawarcia umowy przez wspólników. Przepisu nie stosuje się do umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawartej zgodnie z art. 1571 KSH tj. spółki założonej w systemie teleinformatycznym (przez internet).

Na samym wstępie warto przypomnieć, że z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. (podpisania aktu założycielskiego – jeśli spółkę z o.o. zakłada jeden wspólnik) powstaje odrębny od wspólników podmiot prawa w postaci spółka z o.o. w organizacji. Spółka z o.o. w organizacji przekształca się w zwykłą spółkę z o.o. dopiero z datą wpisania jej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Nowy zapis w Kodeksie spółek handlowych potwierdza dotychczasowe stanowisko ugruntowane w orzecznictwie. Ustawodawca wyraźnie odwołuje się do stanowiska SN zawartego w postanowieniu z 25.2.2009 r. (II CSK 489/08), przyjmując, że zmiana „(…) umowy spółki w organizacji powinna nastąpić w drodze zmiany samej umowy wspólników (…)”.

W uzasadnieniu do projektu omawianej zmiany wskazuje się ponadto, że zmiana umowy spółki przed rejestracją wymaga jednomyślności wszystkich wspólników, a zatem powinna być dokonana według ogólnych reguł KC przewidzianych dla zmiany umowy. Proponowany przepis ma więc charakter szczególny, a tym samym wyłącza w możliwość stosowania art. 255 § 1 w zw. z art. 11 § 2 KSH.

Tym samym po 1 marca 2019 r. zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji wymagać będzie jednomyślności wspólników. Natomiast już po wpisie spółki do rejestru zmiana umowy spółki będzie przeprowadzana zgodnie z treścią art. 255 § 1 KSH, a zatem w drodze podjęcia uchwały większością 2/3 głosów lub w przypadku istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki większością ¾ głosów (art. 246 § 3 KSH).

 

Zob. szerzej nt. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji:

by Małgorzata Wach-Pawliczak

Radca prawny. Adiunkt w WSAP w Ostrołęce. Autorka licznych artykułów naukowych. Reprezentuje klientów przed sądami i udziela porad prawnych. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, jak i prawie spółek.