Akcjonariusz nie jest uprawniony do indywidualnej kontroli spółki, tak jak wspólnik spółki z o.o., zob. wpis:
Indywidualne uprawnienia kontrolne wspólnika spółki z o.o. (art. 212 KSH).
Nie przysługuje mu prawo do otrzymywania bieżących informacji dotyczących spółki. Przysługuje mu jedynie ograniczone prawo do informacji.
Na tle uregulowań kodeksu spółek handlowych wyróżnić można trzy tryby udzielania akcjonariuszowi informacji przez spółkę.
Pierwszy z nich sprowadza się do obowiązku udostępniania akcjonariuszom przed zwyczajnym walnym zgromadzeniem określonych dokumentów, takich jak np. roczne sprawozdania finansowe, raporty biegłych rewidentów, sprawozdania rady nadzorczej sporządzane w trybie art. 382 § 3 KSH, odpisy wniosków w sprawach objętych porządkiem obrad walnego zgromadzenia. Akcjonariusz ma również prawo wglądu do dokumentów i informacji złożonych w sądzie rejestrowym oraz do publikacji danych, które spółka obowiązana jest ogłaszać (art. 5 KSH).
Drugi tryb polega na udzieleniu przez zarząd informacji każdemu akcjonariuszowi, niezależnie od wysokości jego udziału w kapitale zakładowym spółki, podczas obrad walnego zgromadzenia (albo – w uzasadnionych przypadkach – w terminie dwóch tygodni od dnia zakończenia walnego zgromadzenia), jeżeli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem jego obrad (art. 428 § 1 KSH).
W przypadku potrzeby udzielania akcjonariuszowi informacji podczas walnego zgromadzenia, akcjonariusz powinien przedstawić zarządowi żądanie udzielenia informacji, czy to bezpośrednio przed zgromadzeniem, czy to w jego trakcie. Akcjonariusz powinien wskazać zakres spraw, których informacja ma dotyczyć, tak by możliwa była ocena, czy udzielenie informacji jest uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad. Zarząd powinien w zasadzie udzielić odpowiedzi ustnie w trakcie walnego zgromadzenia, którego porządek obrad obejmuje sprawy, w odniesieniu do których zażądano informacji, przed poddaniem pod głosowanie uchwały w tej sprawie. Może to jednak nastąpić także później (w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia żądania), na piśmie, o ile istnieją ku temu ,,ważne powody’’. Okoliczność zobowiązania zarządu do udzielenia odpowiedzi w późniejszym terminie powinna być odnotowana w protokole walnego zgromadzenia. Zarząd zobowiązany jest odmówić udzielenia informacji w sytuacji, gdy jej udzielenie mogłoby wyrządzić szkodę spółce. Członek zarządu może również odmówić udzielenia informacji, jeżeli mogłoby to narazić go na poniesienie odpowiedzialności karnej, cywilnoprawnej lub administracyjnej.
Odpowiedź uznaje się za udzieloną także, jeżeli odpowiednie informacje są dostępne na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na zadawanie pytań przez akcjonariuszy i udzielanie im odpowiedzi.
W przypadku zgłoszenia przez akcjonariusza wniosku o udzielenie informacji poza walnym zgromadzeniem, zarząd może udzielić akcjonariuszowi informacji na piśmie, w dowolnym czasie. O fakcie ujawnienia informacji zarząd obowiązany jest powiadomić wszystkich akcjonariuszy w materiałach przedkładanych na najbliższym walnym zgromadzeniu (zwyczajnemu albo nadzwyczajnemu). Materiały te nie muszą obejmować informacji podanych do publicznej wiadomości lub udzielonych podczas walnego zgromadzenia (wcześniejszego lub tego, do którego materiałów załącza się informację).
Akcjonariusz, któremu odmówiono ujawnienia żądanej informacji podczas obrad walnego zgromadzenia i który zgłosił sprzeciw do protokołu, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie zarządu do udzielenia informacji. Wniosek należy złożyć w terminie tygodnia od zakończenia walnego zgromadzenia, na którym odmówiono udzielenia informacji. Akcjonariusz może również złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółki do ogłoszenia informacji udzielonych innemu akcjonariuszowi poza walnym zgromadzeniem (art. 429 KSH).
Stan prawny na : 20 września 2018 r.