aktualnościprawo handloweSkutki w relacjach akcjonariusza – jednego z małżonków – ze spółką akcyjną po zniesieniu wspólności majątkowej.

8 listopada 2022
https://wach-pawliczak.pl/wp-content/uploads/2022/11/euro-447214__340.webp
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje z mocy ustawy majątkowa wspólność małżeńska, która odnosi się do przedmiotów nabytych w czasie trwania tej wspólności przez małżonków łącznie, bądź przez jednego z nich. Dotyczy to również nabytych akcji imiennych.
Natomiast „Czy ustanowienie prawomocnym wyrokiem sądu rozdzielności majątkowej między małżonkami pozostającymi w ustroju wspólności majątkowej powoduje, że współmałżonek akcjonariusza, który samodzielnie objął lub nabył akcje imienne wchodzące w skład wspólności ustawowej, staje się również współuprawnionym z akcji i może wykonywać związane z nimi prawa korporacyjne”?
Na powyższe pytanie odpowiedział SN w uchwale z 6 października 2022 r. (III CZP 109/22) wskazując, że
„Ustanowienie prawomocnym wyrokiem sądu rozdzielności majątkowej małżeńskiej między małżonkami pozostającymi w ustroju ustawowej wspólności majątkowej nie powoduje, że współmałżonek akcjonariusza, który samodzielnie objął lub nabył akcje imienne wchodzące w skład tej wspólności, może wykonywać związane z nimi prawa korporacyjne”.

 

Ugruntowana linia orzecznictwa Sądu Najwyższego przesądza, więc że mimo iż akcje objęte lub nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez jednego z małżonków wchodzą do majątku wspólnego, to status akcjonariusza lub wspólnika w spółce ma tylko ten z małżonków, który w czynności nabycia lub objęcia akcji uczestniczył.

 

Sąd Najwyższy w najnowszej uchwale wskazał, że samo przekształcenie wspólności łącznej we wspólność w częściach ułamkowych nie stanowi zdarzenia prawnego, które mogłoby skutkować inną niż dotąd alokacją praw korporacyjnych w spółce i nabyciem ich przez drugiego małżonka.

 

by Małgorzata Wach-Pawliczak

Radca prawny. Adiunkt w WSAP w Ostrołęce. Autorka licznych artykułów naukowych. Reprezentuje klientów przed sądami i udziela porad prawnych. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, jak i prawie spółek.