W najnowszym numerze Polskiego Procesu Cywilnego (2/2022 – dostępny w Lexie) ukazał się obszerny artykuł pt. „Skarga kasacyjna w sprawach o nakazanie powrotu dziecka na podstawie konwencji haskiej z 1980 r.” autorstwa mec. dra Jakuba Pawliczaka.
Jakkolwiek skargę kasacyjną w takich sprawach złożyć może tylko Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Dziecka lub Rzecznik Praw Obywatelskich, to Kancelaria wspiera swoich klientów przez przygotowanie analiz prawnych lub projektów takich skarg, które mogą być przedstawione uprawionym podmiotom.
Streszczenie artykułu dostępne na:
Skarga kasacyjna w sprawach o nakazanie powrotu dziecka na podstawie konwencji haskiej z 1980 r.
W postępowaniach o nakazanie powrotu bezprawnie uprowadzonego lub zatrzymanego dziecka do państwa jego stałego pobytu często wyłaniają się skomplikowane zagadnienia prawne. Na ogół związane są one z prawidłowym stosowaniem konwencji haskiej z 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę oraz uzupełniających ją przepisów prawa unijnego. Ustawodawca dostrzegł ten problem, reformując w 2018 r. krajowe przepisy proceduralne w tej dziedzinie. Przywrócono wówczas dopuszczalność wnoszenia skargi kasacyjnej w tych sprawach. Ten nadzwyczajny środek zaskarżenia w postępowaniach o nakazanie powrotu dziecka ukształtowany został w sposób szczególny w zakresie podmiotów uprawionych do jego złożenia oraz terminu do wniesienia skargi. Po wejściu w życie nowych przepisów zostały one poddane wykładni w kilku zasługujących na uwagę orzeczeniach Sądu Najwyższego. Analizy wymaga także dopuszczalność oraz skutki wniesienia skargi kasacyjnej w świetle przepisów konwencji haskiej oraz rozporządzenia Rady (UE) 2019/1111.