Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie: spółka z o.o.) należy do najpopularniejszych form prowadzenia aktywności gospodarczej. W Polsce spółki z o.o. tworzą najliczniejszą grupę zarejestrowanych spółek. Zazwyczaj osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą rozważają wybór pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z o.o.
Poniżej zostały omówione najważniejsze zalety prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o.
Po pierwsze, spółkę z o.o. możemy w stosunkowo nieskomplikowany sposób założyć. Obecnie wyróżniamy dwie procedury:
- klasyczną, w przypadku której konieczne jest spełnienie pięciu przesłanek:
– zawarcie umowy spółki (umowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego),
-wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego,
– powołanie zarządu,
– ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki,
– wpis do rejestru przedsiębiorców KRS.
- Tryb s24, czyli spółka w 1 dzień, pozwala na założenie spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki, udostępnionego w systemie teleinformatycznym (czyli w praktyce z wykorzystaniem internetu). Rejestracja s24 wymaga założenia e-konta przez osoby dokonujące zgłoszenia. Następnie należy wprowadzić wszystkie konieczne dane do systemu. Umowa spółki, wniosek rejestrowy i inne wymagane dokumenty są tworzone bezpośrednio w systemie i za jego pośrednictwem przesyłane do sądu.
Szczegółowe informacje na temat zakładania spółki z o.o. w tym trybie możemy znaleźć tutaj: https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme/rejestracja-dzialalnosci/rejestracja-spolki-z-o-o
Po drugie, spółkę z o.o. możemy założyć w każdym celu prawnie dopuszczalnym.
Po trzecie, spółka z o.o. posiada własny majątek – odrębny od majątku wspólników. Majątek ten w pierwszej kolejności powstaje z wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników na pokrycie kapitału zakładowego spółki.
Po czwarte, z uwagi na to, że spółka z o.o. posiada własny majątek, wspólnicy nie odpowiadają majątkiem osobistym za jej zobowiązania. Odpowiedzialność wspólników za długi spółki ogranicza się, więc jedynie do wysokości wniesionych wkładów.
Po piąte, minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. to tylko 5 000 zł.
Po szóste, spółkę z o.o. może założyć zarówno jedna lub więcej osób. Bardzo popularne w Polsce są jednoosobowe spółki z o.o. Dodatkowo Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową tj. jednoosobową spółkę z o.o. lub jednoosobową spółkę akcyjną.
Po siódme, firma (czyli oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorcę) spółki z o.o. może być dowolna, powinna jednak zawierać dodatek obligatoryjny „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótów: sp. z o.o. lub spółka z o.o.).
Przykład: Leśny duszek spółka z o.o.
Po ósme, funkcjonowanie spółki z o.o. pozbawione jest charakterystycznego dla spółki akcyjnej formalizmu. Np. w spółki z o.o. w mniejszym – w porównaniu ze spółką akcyjną – zakresie istnieje obowiązek upubliczniania danych dotyczących spółki, nie ma również dość kosztownej konieczność podejmowania niektórych uchwał w formie aktu notarialnego.
Po dziewiąte, spółka z o.o. jako osoba prawna działa za pośrednictwem organów. Organami spółki są: zgromadzenie wspólników, zarząd oraz rada nadzorcza lub/i komisja rewizyjna. Zgromadzenie wspólników oraz zarząd są organami obligatoryjnymi. Natomiast organ nadzoru należy obowiązkowo powołać tylko w większych spółkach, czyli w takich, w których wysokość kapitału zakładowego przekracza 500 000 zł oraz liczba wspólników przekracza 25 osób. Jeżeli spółka nie spełniała tych warunków, to nie ma obowiązku powoływania takiego organu.
Po dziesiąte, wspólnicy spółki z o.o. mają zdecydowanie większy wpływ na funkcjonowanie spółki, niż akcjonariusze spółki akcyjnej.