Członkiem zarządu spółki partnerskiej musi być co najmniej jeden partner.

Z początkiem marca weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Nowe przepisy dotyczą również spółki partnerskiej.

Co to jest spółka partnerska?

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Spółkę partnerską mogą utworzyć tylko osoby fizyczne uprawnione do wykonywania wolnego zawodu określonego w art. 88 KSH lub w odrębnej ustawie.

Partner spółki partnerskiej nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu, jak również za zobowiązania będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Zarząd w spółce partnerskiej

Co do zasady każdy partner może samodzielnie reprezentować spółkę i prowadzić jej interesy. Partnerzy mogą jednak zdecydować się na powołanie zarządu. Wybór drugiego wariantu był przede wszystkim pomocny jeżeli partnerzy planowali poświęcić się wykonywaniu zawodu, nie obciążając się bieżącą administracją spółki. W tym celu powoływali np. profesjonalistów spoza branży. Tak było do tej pory, albowiem do końca lutego skład zarządu partnerzy mogli ustalać dowolnie, w szczególności nie musieli sami w nim zasiadać. Obecnie zakładając spółkę partnerską i decydując się na powołanie zarządu, partnerzy muszą pamiętać o zmienionym art. 97 KSH. Zgodnie z jego treścią członkiem zarządu musi być co najmniej jeden partner. Nadal jednak  członkiem zarządu, poza partnerami może być także osoba trzecia.

 

Szerzej nt. spółki partnerskiej zob. :

Kilka słów o spółce partnerskiej…