Zmiana umowy spółki z o.o. poprzez przyjęcie nowego jej tekstu

W praktyce wspólnicy często zakładają spółkę z o.o. w trybie S24. Z czasem jednak okazuje się, że treść umowy spółki w zdecydowanej większość im nie odpowiada lub wymaga zmiany na skutek przystąpienia do spółki nowego wspólnika. Czy jest to możliwe? Czy wspólnicy mogą zmienić umowę spółki u notariusza? Czy możliwe jest wprowadzenie zmian poprzez przyjęcie nowego tekstu umowy spółki?

 Odpowiedź na każde z powyższych pytań jest twierdząca.

Zmiana umowy spółki z o.o. może polegać bowiem nie tylko na zmianie jej poszczególnych §, ale także może wiązać się z uchyleniem jej tekstu w całości i uchwaleniu nowego.

Umowa spółki z o.o. zarejestrowanej w trybie S24 może być zmieniona również w sposób tradycyjny. W takim przypadku konieczne jest podjęcie uchwały wspólników, która musi być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza (art. 255 KSH). Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku spółka straci możliwość zgłaszania zmian poprzez system S24.

Zmiana umowy spółki musi być zgłoszona przez zarząd do rejestru przedsiębiorców KRS (art. 256 KSH). Obecnie jest to 6 miesięcy od momentu podjęcia stosownej uchwały.

Ustawa o KRS wymaga, aby do wniosku dotyczącego zmiany umowy spółki dołączony był także jej tekst jednolity, z uwzględnieniem wprowadzonych zmian. Z kolei Regulamin urzędowania sądów powszechnych przewiduje m.in., że jeżeli zmiana umowy polega na uchwaleniu nowego tekstu umowy, złożenie tego tekstu jest równoznaczne ze złożeniem tekstu jednolitego.

Warto również podkreślić, że na możliwość zmiany umowy spółki z o.o. również poprzez jej uchylenie w całości i uchwalenie nowego tekstu umowy wskazał SN w wyroku z dnia 3 marca 2006 r., o sygn. akt II CSK 147/05.

 „Dopuszczalna jest zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez uchylenie jej dotychczasowego tekstu oraz uchwalenie w całości nowego i dla skuteczności zmiany tych postanowień umowy, których nie wymienia art. 166 KSH, jako podlegających obligatoryjnemu ujawnieniu w rejestrze, wystarczające jest w takiej sytuacji wskazanie w postanowieniu o wpisie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie dawnego tekstu i uchwalenie nowego, bez konieczności wymieniania zmienionych lub uchylonych postanowień (art. 255 i art. 166 w zw. z art. 256 KSH)”.

Stan prawny:

23.06.21 r.