Zapraszamy do zapoznania się z artykułem mec. J. Pawliczaka na temat możliwości orzekania według prawa polskiego o alimentach po rozwodzie, gdy dla rozwodu właściwe jest prawo polskie.
Artykuł został opublikowany w wydawanym przez Polską Akademię Nauk czasopiśmie: Studia Prawnicze nr 4/2017. Lektura przeznaczona dla profesjonalistów.
„Dochodzenie alimentów na podstawie art. 60 k.r.o. w razie właściwości prawa obcego do rozwiązania małżeństwa”
Streszczenie:
Obowiązujące reguły jurysdykcyjne i kolizyjne nie wykluczają wystąpienia sytuacji, w której inne prawo właściwe jest do rozwiązania małżeństwa, a inne do oceny roszczeń alimentacyjnych między byłymi małżonkami. Taki stan prawny powoduje trudności dla sądów orzekających w sprawach rodzinnych, jeżeli w danym państwie regulacja alimentacyjna jest ściśle związana z zasadami rządzącymi rozwiązaniem małżeństwa. Szczególne komplikacje występują, jeżeli rozwiązanie małżeństwa podlega prawu obcemu, które nie przewiduje orzekania o winie rozkładu pożycia, a roszczenie alimentacyjne małżonka prawu, które – tak jak polski art. 60 k.r.o. – od treści rozstrzygnięcia o winie uzależnia istnienie, zakres lub czas trwania obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami. Niniejszej opracowanie ma na celu omówienie problemów prawnych związanych z dochodzeniem alimentów na podstawie art. 60 k.r.o., w razie właściwości prawa obcego do rozwiązania małżeństwa. Z uwagi na złożony charakter tego zagadnienia, analizy wymagają międzynarodowe normy o charakterze jurysdykcyjnym i kolizyjnym, a także krajowe regulacje materialne i procesowe.