Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziła rozwiązania wydłużające ważność uprawnień do kierowania pojazdami oraz badania techniczne.
Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania
W pierwszym przypadku ważność dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.
Przepisami ustawy objęte zostało wydłużenie ważności:
1) prawa jazdy,
2) pozwolenia na kierowanie tramwajem,
3) zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne,
4) świadectwa kierowcy,
5) legitymacji instruktora nauki jazdy,
6) legitymacji egzaminatora,
7) zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy),
8) uprawnień do kierowania pojazdami,
9) wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.
Oznacza to, że wszystkie wymienione powyżej dokumenty, uprawnienia i szkolenia pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Ich ważność trzeba będzie wydłużyć dopiero kiedy minie zagrożenie epidemiologiczne. Jednocześnie zawieszone zostało wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym.
Zawieszone zostały zatem obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne dla osób pracujących jako kierowcy zawodowi. Obowiązek ich odbycia został wydłużony na czas po ustaniu epidemii – w terminie 60 dni.
Wydłużenie ważności badań technicznych
Kolejnym ułatwieniem dla kierowców jest wydłużenie ważności badań technicznych dla pojazdów. Mogą z niego skorzystać osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie lub poddane leczeniu z powodu COVID-19. W takim przypadku ważność badania technicznego pojazdu zostanie przedłużona o 7 dni od zakończenia leczenia lub zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny, ale jedynie w celu umożliwienia dojazdu na badanie techniczne.
Ułatwienia dla osób pracujących na kolei
Ustawa przewiduje również zawieszenie przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych dla osób pracujących na kolei, w tym m.in. ubiegających się o uzyskanie licencji maszynisty albo o zachowanie jego ważności, ubiegających się o uzyskanie świadectwa maszynisty albo o zachowanie jego ważności, pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz z prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych i na stanowisku zwrotniczego, a także funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.
Zawieszone zostało – na czas epidemii – przeprowadzanie szkoleń oraz okresowych sprawdzianów wiedzy maszynistów oraz egzaminów dla osób pracujących na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego. Wszystkie one zachowują swoją ważność przez 90 dni od odwołania stanu epidemiologicznego.
Stan prawny: 11.05.2020 r.
dr Karol Wach