W styczniowym numerze miesięcznika Państwo i Prawo ukazała się publikacja dra Jakuba Pawliczaka pt. „Odmowa transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodziców wskazano dwie kobiety. Glosa do uchwały NSA z 2.12.2019 r., II OPS 1/19”.
Fragment:
„Naczelny Sąd Administracyjny (w skrócie NSA), orzekając w powiększonym składzie 7 sędziów w uchwale z 2.12.2019 r. (II OPS 1/19) rozstrzygnął poważne rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych dotyczące transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia. NSA stwierdził, że ze względu na oddziaływanie klauzuli porządku publicznego przewidzianej w art. 107 ust. 3 ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, nie jest dopuszczalna transkrypcja do polskiego rejestru aktu, w którym jako rodzice dziecka wpisane są osoby tej samej płci.
Należy jednak wskazać na poważne niespójności, których NSA dopuścił się stosując w takich przypadkach klauzulę porządku publicznego. Ze względu na reprodukcyjny charakter transkrypcji oraz niewywoływanie przez nią konstytutywnych skutków prawnych nie można podzielić poglądu, że sama transkrypcja może skutkować zagrożeniem dla spójności polskiego systemu prawnego. W sytuacjach, w których transkrypcja aktu urodzenia jest warunkiem otrzymania przez dziecko polskiego dokumentu tożsamości lub nadania numeru PESEL, jej odmowa jest niezgodna z dobrem dziecka. Przewidziana w Konstytucji (ar. 72 ust. 1) i prawie międzynarodowym fundamentalna zasada dobra dziecka ma nadrzędny charakter względem wywodzonej z postanowień ustawowych zasady, zgodnie z którą dziecko może mieć tylko rodziców różnej płci”.
Zapraszamy do lektury publikacji
https://www.profinfo.pl/sklep/panstwo-i-prawo,7255,r,2021,nr,1.html