Pojęcie spółki komandytowej
Spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Spółka komandytowa została uregulowana Kodeksie spółek handlowych (skrócie: KSH) w art. 102-124. W art. 103 KSH przyjęto, że w sprawach nieuregulowanych w przepisach o spółce komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej.
Jak możemy założyć spółkę komandytową?
Po pierwsze, spółka komandytowa może powstać w sposób tradycyjny. W tym przypadku do jej powstania konieczne jest:
– zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego
– wpis spółki do rejestru
Po drugie, spółkę można utworzyć w trybie elektronicznym
Do powstania spółki w tym trybie konieczne jest wypełnienie w systemie teleinformatycznym formularzy internetowych, w szczególności wzorca umowy spółki komandytowej oraz opatrzenie ich bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufania ePUAP (art. 231 § 1 i 2 KSH).
Umowę uważa się za zawartą po wprowadzeniu do systemu wszystkich koniecznych danych i z chwilą opatrzenia jej podpisem elektronicznym, a wypełnienie tych danych stanowi jednocześnie złożenie wniosku o wpis do rejestru, który rozpatrują na podstawie zgłoszenia sądy rejestrowe w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. Umowa spółki zawierana jest przez akceptację wzorca umowy udostępnionego w systemie informatycznym. Wspólnicy wybierają w ramach proponowanego wzorca poszczególne dostępne warianty umowy. W takim przypadku swoboda kształtowania umowy jest ograniczona. W przypadku tego tryby wspólnicy mogą jedynie wnosić wkłady pieniężne.
Wspólnicy spółki komandytowej
W każdej spółce komandytowej co najmniej jeden ze wspólników powinien posiadać status komplementariusza i co najmniej jeden komandytariusza.
Każdy z tych wspólników spełnia w spółce inną rolę. Komplementariusz jest wspólnikiem aktywnym, prowadzącym sprawy spółki i reprezentującym ją na zewnątrz. Ponosi on również nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Wspólnik ten odpowiada bowiem za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Rolę wspólnika pasywnego pełni natomiast komandytariusz, który w zasadzie nie prowadzi spraw spółki i nie reprezentuje jej. Pasywny udział komandytariusza w kierowaniu działalnością spółki przesądził o jego ograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Co to znaczy, że komandytariusz ponosi ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki?
Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli TYLKO do wysokości sumy komandytowej.
Co to jest suma komandytowa?
Suma komandytowa to oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli. Komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wniesionego wkładu (art. 12 § 1 KSH).
Należy jednak zaznaczy, że w określonych okolicznościach komandytariusz będzie ponosił nieograniczoną odpowiedzialności. Do taki przypadków należą:
– zamieszczenie nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki, komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz;
-komandytariusz może reprezentować spółkę tylko jako pełnomocnik. Jeżeli komandytariusz dokona w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia; dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.
Rozwiązanie i likwidacja spółki komandytowej
Rozwiązanie spółki komandytowej może nastąpić w przypadku ziszczenia się jednego ze zdarzeń, o których mowa w art 58 KSH (przepis dotyczący spółki jawnej stosuje się odpowiednio do rozwiązania spółki komandytowej z mocy art. 103 KSH).
Postępowanie likwidacyjne jest podstawowym sposobem zakończenia działalności spółki. Wspólnicy mogą jednak zdecydować o zakończeniu działalności spółki w inny sposób. Może on zostać uzgodniony albo w umowie spółki lub w podjętej przez wspólników uchwale.
Ustanie bytu prawnego spółki (rozwiązanie spółki) następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.
dr Małgorzata Wach-Pawliczak